بحران اقتصادی پرتگاه سقوط احمدی نژاد

منتشرشده: 2 مه 2011 در Uncategorized


اقتصاد یک کشور همواره معیار قابل قبول و قابل استنادی برای ارزیابی کارکرد یک دولت در طول مدت سکانداری و در دست داشتن امور اجرایی کشور در دوره های مشخص شده چندساله درکشورمذکور می باشد. این شاخصه هم می تواند نردبانی برای گذر به دوره بعدی انتخابات در پایان دوره چند ساله آن دولت باشد وهم نظر و رویکرد جامعه را برای قانع نشدن از ادامه مسیر دولت فعلی در انتخابات بعدی به کلی تغییر دهد.
حال اگر به جامعه خودمان بازگردیم می بینیم این موضوع همیشه به عنوان یک ابزار در دست دولتمردانی قرار گرفته از آن برای پیشبرد اهداف سیاسی خود استفاده کرده اند.و بیش از اینکه موتور محرک و پیشرفت جامعه باشد, دستاویزی یرای رسیدن به خواستگاه قدرت و تقابل جناح ها و دستگاههای اقتدارگرا در صحنه سیاست داخلی کشور می باشد. بی شک یکی از موضوعاتی که خصوصا دریکی دو سال اخیرنظر اقتصاد دانان,افراد سیاسی, و حتی اقشار مختلف جامعه را به خود مشغول کرده بود , مسإله هدفمندی یارانه ها بود. این طرح بعد از کش و قوس های فراوان و تإخیر چندباره در زمستان گذشته به اجرا درامد . طرحی که گرچه با مخالفتهای بسیاری از اقتصاد دانان که حتی نه سیاسی بودند و نه وابسته به دستگاه حاکم و تنها از سر دلسوزی اعتقاد داشتند که اجرای این طرح در شرایط فعلی و به دلیل اینکه بستر اجرای این برنامه هنوز در کشور ما مهیا نمی باشد, تلاشی است بی نتیجه , اگر خاطرتان باشد در بهبهه اجرای این برنامه و حتی پس از شروع اجرای آن , دستگاه حاکم چه حکومت اقتصادی به راه انداخته بود. هر شخص حقیقی و حقوقی و هر اقتصاد دانی که کوچکترین انتقادی برهدفمندی یارانه ها و معایب آن در اوضاع جاری اقتصادی کشور روا می داشت , لاجرم به اتهام بر هم زدن نظم اقتصادی و ایجاد اخلال در روند اجرای این طرح مورد شماتت قرار می گرفت و حتی بعضی از استادان دانشگاه نیز از این گزند به دور نماندند. به عنوان نمونه بارز انهم می توان به بازداشت دکتر فریبرز دانا اشاره کرد. اصولا رهبر رژیم ولایت مطلقه تبعیت بی چونه چرا از این طرح را بر خواص و عموم واجب کرده بود و مخالفت با آن را به مثابه مخالفت با نظام می دانست.
اگر از آن دوره گذر کنیم با بررسی اوضاع سیاسی کنونی کشور, با تقابل و عرض اندام رییس دستگاه اجرایی و ملیجک او مشایی , در مقابل خامنه ای رو به رو هستیم. گرچه این موضوع به مذاق رهبر رژیم اسلامی به هیچ وجه خوش نیامده و سعی داشته تا کنون در نظر عموم موضوع را نوعی کارشکنی و سنگ اندازی دشمنان و بدخواهان نظام جلوه دهد ولی در این میان نمی توان از پیامدهای جانبی این عرض اندام های سیاسی اقتدار گرایان بی توجه عبور کرد.
این روزها اگر کمی به تحلیل و تفسیرها و آمارهای اقتصادی رسانه های منتصب به طیف اصولگرای مخالف با دولت و بلندگوهایی که به عنوان زبان رژیم عمل می کنند دقت شود, میتوان به خوبی دریافت که چگونه به صورت کاملا آشکار رویه انتقاد از سیاستهای اقتصادی دولت احمدی نژاد را پیش گرفته اند و آمار وارقامی که از طرف رییس دولت به دروغ در مقاطع مختلف بیان می شده را یکی پس از دیگری به صورت شفاف و طعنه زننده ای اعلام می کنند. از آمار بیکاری و اشتغال وتورم گرفته تا خالی بودن صندوق ذخیره ارزی , عملی که تا همین چند ماه قبل نوعی اخلال در نظم اقتصادی تلقی می شد , اما امروز و پس از جریانات اخیر این انتقادات تبدیل به طرفداری از اقتصاد سالم و دلسوزی برای نظام می شود.
این نکته را نمی توان نا دیده گرفت , خامنه ای با وجود اینکه کاملا از اوضاع نا به سامان تولید در کشور مطلع است اخیرا در نطق خود از روی آوردن به تولیدات بیشتر در داخل و گذراز واردات بی رویه سخن گفته است , و مصداق جهاد اقتصادی را در مصرف کالاهای تولید داخل می داند, از سوی دیگر روز به روز با ورشکستگی کارخانه ها و بنگاههای اقتصادی و بحران داخلی در عرصه تولید به دلیل تحریم, واردات بیش از اندازه , ساختار غلط اقتصاد کشور مواجه هستیم
با جمع بندی این مطالب از گذشته تا کنون می توان به یک نتیجه کلی رسید , گرچه رهبر رژیم واقتدارگرایان دست نشانده او بابت به مسند نشاندن احمدی نژاد در انتخا بات 88 هزینه گزافی متحمل شدند و کنار گذاشتن وی در این آشفته بازار ,نمایانگر بی درایتی خامنه ای درانتصاب رییس جمهور منتخب خود می با شد. اما تنها راه برای او نمایان کردن بحران عظیم اقتصادی (از طریق گردانندگان نظام و جامعه روحانیت ولایی ) جامعه و در صورت تداوم روند مو جود دولت فعلی می باشد.
این شاید آخرین تیر باقی مانده در کمان برای رهبر رژیم ولایت فقیه باشد که با توجه به شواهد موجود و از طریق مجلس فرمایشی و در نهایت حکم حکومتی بر پیکره دولت وارد کند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s