«به نام ایرانیان، مردم سوریه را نکشید»!

منتشرشده: 13 سپتامبر 2012 در Uncategorized

shahbaz-nakhai3 هر روز که می گذرد جنایات رژیم بشار اسد در سوریه، با پشتیبانی همه جانبه و همدستی حکومت آخوندی حاکم بر میهن ما، ابعادی تازه می یابد و با سرعت و به بهای جان ده ها هزار انسان بی دفاع و بی خانمانی صدها هزار دیگر مراحل اعمال خشونت، سرکوب، جنایت، کشتار، قتل عام، نسل کشی و… یکی پس از دیگری با سرعت پشت سر گذاشته می شوند و به نظر نمی آید که جنون خونریزی و آدم کشی بشار اسد و شرکاء را جز سقوط  پایانی باشد.

آنچه که به دلخراشی این فاجعهء بزرگ انسانی می افزاید، ناتوانی و ناکارآمدی نهادهای بین المللی و منطقه ای، از جمله سازمان ملل و اتحادیه عرب، و بی عملی و مماشات تماشاگرانه کشورهای قدرتمندی است که وقتی از کشوری مانند لیبی بوی نفت به مشام شان رسید، همه زرادخانهء نیروهای متحدخود (ناتو) را بر علیه حاکم خودکامه آن بسیج کردند اما در مورد سوریه که پای دفااع از جان و امنیت مردمی آزاده و بی نهایت شجاع درمیان است حاضرنیستند گامی فراتر از محکوم کردن کشتار و لفاظی های بی خاصیت بردارند.

در حالی که کشتار روزانهء مردم در شهرهای سوریه و بمباران زمینی و هوایی خانه و زندگی آنان در روندی تصاعدی افزایش می یابد و شمار کشته شدگان که تا دو ماه پیش میانگین روزانه آن حدود 40-30 نفر بود به بیش از 100 نفر رسیده، اخضر ابراهیمی، جانشین کوفی عنان و نمایندهء سازمان ملل و اتحادیهء عرب برای سوریه، در مجمع عمومی سازمان ملل می گوید: «آمار کشته شدگان در سوریه بسیار بالا و فاجعه بار است». هم زمان، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل نیز خبر از افزایش تصاعدی شمار پناهجویان می دهد. در حالی که از آغاز اعتراضات مردمی در ماه مارس 2011، شمار پناهجویان حدود 235 هزار نفر (میانگین 15 هزار نفر در هر ماه) بوده، در ماه اوت این شمار چندین برابر افزایش یافته است: «بیش از 100 هزار پناهجو در ماه اوت از سوریه به کشورهای همسایه گریخته اند».

این ناتوانی و ناکارآمدی نهادهای بین المللی و منطقه ای و بی عملی و مماشات کشورهای قدرتمند نسبت به کشتار روزانهء مردم شجاع سوریه چنان تلخ و گزنده و دور از شأن انسان قرن بیست و یکم است که هیچ کلامی برای بیان آن رسا نیست. یکی از اعضاء ارتش آزاد سوریه در این مورد می گوید: «ما هیچ وقت فراموش نخواهیم کرد که کمکی به ما نشد. ما هیچگاه فراموش نخواهیم کرد که هیچ کس به ما کمک نکرد و تاریخ را با خون خود نوشتیم».

تلخکامی مردمی که دنیا آنها را به حال خود رها کرده تا به وسیله رژیمی جنایتکار و حامیان جنایتکارترش کشتار شوند و خانه و زندگی شان بمباران گردد، منحصر به آنچه که از زبان عضو ارتش آزاد سوریه نقل شد نیست.  نویسندگان، هنرمندان و روزنامه نگاران عضو «کانون نویسندگان سوریه»، «تشکل هنرمندان و مبدعین برای آزادی سوریه» و «کانون روزنامه نگاران سوریه» نیز در بیانیه ای تلخ و غم انگیز مردم کشورهای عرب و ایران را مخاطب قرارداده و عدم حمایت موثر و بی عملی آنان را نکوهش کرده اند.  در بخشی از این بیانیه آمده است: «با پریشانی و خشم، بدین وسیله، تمامی نیروهای مردمی و وجدان های بیدار در کشورهای عربی را مخاطب قرار داده و از آنها انتظارداریم به هر شکل و از طریق تشکل ها و سازمان های مردمی، کانون های نویسندگان، هنرمندان، روزنامه نگاران، پزشکان و حقوقدانان و تمامی آنان که به گونه ای خود را بیانگر آرمان های ملی و مردمی می دانند، نسبت به یاری به مردم مبارز سوریه که به صورت روزانه در معرض نسل کشی و کشتارهای دسته جمعی قرار دارند برخیزند».

از فحوای بیانیه برمی آید که شمار «وجدان های بیدار» در کشورهای عرب آنقدر نبوده که حمایتی موثر از قیام دلاورانه مردم سوریه انجام داده باشد: «به این امید برای شما می نویسیم تا شما نیز به وظیفهء خود برای دعوت مردم عرب به تظاهرات خیابانی و اعتراض به کشتار مردم سوریه اقدام نمایید.  مردمی که توسط رژِیم «ال اسد» و در برابر دیدگان جهانیان به خاک و خون و نابودی گرفتار شده، اما اقدامی برای نجات آنها صورت نمی گیرد.  امیدواریم شما که در اندیشه، ادبیات، هنر و بیان همتبار ما هستید، پشتیبان مردم غمزده و سوگوار ما باشید چرا که برای توصیف جرایم هولناک جنایتکاران رژیم حاکم درحق مردم هیچ واژه ای در فرهنگ های لغت نمی توان پیدا کرد».

بیانیهء نویسندگان، هنرمندان و روزنامه نگاران سوریه به نکتهء مهم و حساسی اشاره می کند و آن شرکاء یا آمران جنایت های رژیم بشار اسد است: «باید به صراحت بگوییم که توطئه علیه مردم سوریه، توسط رژیم اسد به تنهایی صورت نمی گیرد. شرکای جرم این جنایت ها بدون شک رژیم حاکم بر ایران و حکومت روسیه هستند. این دو، با پول، اسلحه، مهمات و تمامی آنچه قاتلان و جنایتکاران بدان نیاز دارند از رژیم حاکم بر سوریه پشتیبانی می نمایند…  در هنگامه ای که روس ها سه بار حق حمایت از مردم سوریه را در شورای امنیت وتو نمودند، رژیم ایران بطور کامل هزینهء جنگ علیه مردم را تأمین نموده و ضمن پشتیبانی سیاسی از رژیم اسد، هزینهء مالی تأمین سلاح ها را به روسیه پرداخت نمودند».

نکتهء مهم دیگری که بیانیه برآن انگشت می گذارد، دست نشاندگی رژیم جنایتکار بشار اسد است: «حکام ایران که در واقع امر ارادهء سیاسی خود را بر سه پایتخت عربی یعنی بغداد، بیروت و دمشق تحمیل نموده اند، اینک خود گردانندهء آلت قتاله رژیم در سوریه هستند».  بیانیه این نکته را توضیح نمی دهد که هزینهء «تحمیل ارادهء سیاسی» و تبدیل شدن به » گرداننده آلت قتاله» با دزدی از سفره های مردم به فقر کشیده شدهء ایران تأمین می شود.

در فراز پایانی اين بیانیه، روی سخن با ما مردم ایران است؛ مایی که با سرکوب پذیری و عقب نشینی مان در برابر ولی مطلقه فقیه،خواه ناخواه، سهمی نه چندان کوچک از مسئولیت در کشتار جنایتکارانهء مردم سوریه را بر عهده داریم؛ مایی که موجب پيدايش این توهم در سید علی خامنه ای شده ایم که نتیجهء سرکوب، اگر در آن از هیچ جنایتی ابا نشود، می تواند موفقیت آمیز باشد.

برای پی بردن به این مسئولیت، توجه به این نکته ضروری است که اگر حمایت های حکومت آخوندی نبود، رژیم بشار اسد حداکثر بیش از دو – سه ماه دوام نمی آورد و شمار کشته شدگان مردم سوریه از کشته شدگان تونس و مصر – حداکثر 1000 نفر – فراتر نمی رفت.در این مورد، بیانیه با مهربانی و بزرگواری حساب مردم ایران را از حساب حکومت آخوندی جدا می کند و می نویسد: «همزمان با محکوم نمودن سیاست های رسمی [حکومت] ایران در قبال سوریه، نباید انقلاب جوانان ایرانی به همراهی جنبش سبز در ایران را از یاد ببریم. مردم آزادهء ایران همراه و همیار ما در راه مبارزه برای آزادی هستند. از آنان انتظار داریم برای یاری مردم سوریه، در چارچوب آرمان های والای انسانی خود بپاخیزند».

و سرانجام، بیانیهء نویسندگان، هنرمندان و روزنامه نگاران سوریه با این عبارات به پایان می رسد که: «انتظار می رود خطاب به رژیم حاکم برایران بگویید: به نام ایرانیان، مردم سوریه را نکشید»!

نویسنده : شهباز نخعی 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s